Diamond Epoksi Logo

Epoksi Boya

epoksi boya

Epoksi boya baz halinde gelen reçinenin içerisine girilen katkılar ve renk pigpentlerinin birleşimiyle katılaşarak elde edilen boya dır. Bu karışımla birlikte epoksinin yapışma özelliği birleşince zeminde mukavemeti yüksek kaplama türü meydana gelmekte dir. epoksi boya yekpare görünüme sahip olması ve üzerinin kolay temizlenmesi temizlik maddelerindeki kimyasallardan etkilenmeyişi bu ürünü anti bakteriyel kılmakta dır. Günümüzde bir çok alanda kullanılan epoksi boya özellile gıda üretim alanlaın da bazı firmalar bunu şart koşmaka dır. Asitli ortamlarda ve antistatik zemilerde de kullanılmakta dır. Epoksi boya tek ve çift kompenatlı olarak uygulanıla bilmekte dir. tek kompenatlı ürün hava kurumalı olup sürüldükten sonra kurumaya burakılır, çift kompenatlı olan ise epoksinin içerisine sertleştirici girilir ve homojen hale gelinceye kadar karıştırılır burda dikkat edilmesi gereken en önemli olay ise sertleştiricinin oranıdır eksik kullanılan sertleştirici yada kalitesiz kullanılan sertleştirici ürünün kurumaması ve matlaşmasına sebeb olmakta dır.

Epoksi Boya Nasıl Yapılır.

Epoksi boya reçinenin içine girilen katkı maddelerinden elde edilen zemine, duvara, metale uygulanan renkli bir bazdır, şimdi epoksi saf hali şeffaf olup içerisine barit, titan, kalsit, renk pink pentleri ve diğer ajanların girmesi ile yoğunlaşan ve renklenen istenilen renkde üretilen zeminlerde ve diğer kaplama türlerinde ajanların yoğunluğu kalınlaştırılma ve inceltilerek elde edilen uygulaması çelik mala yardımı ve rulolarla uygulanan zeminde dekoratif görüntüler elde etmeye yarayan kaplamanın sıvı halindeki işlem boya dır.

Epoksi Boya Temizliği

Epoksi boya temizlemesi oldukca basit ve kolaydır yapısı gereği üzerinde leke kir tutmaması zemin seçiminde onu önde gelen uygulamalar arasına almakta zemine epoksi boya uygulandıktan 24 saat sonra dokunma 7 gün sonra ise temizlik maddelerine ve suya mukavemeti sağlanır, vakumu silim makinası, paspas gibi temizlik aparatları boyanın cizilmesini etkilemez temizlik yaparken asitli ürünler kullanılmamasına dikkat edilmesi gerekmekte epoksi asite dayanıklıdır fakat her epoksi boya değildir biz firma olarak asitli alanlarda kullanılacak boya asitin derecelerine göre üretilir.

Sayılan bu faydalı bu özelliklere sadece sanayi alanında değil, konforlu kullanışı ve sağlam yapısı ile evlerde de oldukça popülerleşen bir zemin kaplama türü olmuştur. Epoksi boyanın renk seçeneklerine bakılacak olursa, oldukça az seçenek olduğu görülecektir. Epoksi boyada en çok kullanılan renkler gri renk, bej ve açık mavidir. Epoksi zemin kaplama; uzun ömürlü olması sebebi ile zemin kaplama seçenekleri içerisinde en tasarruflu olanlarıdır. Çünkü en başta sağlanan şık tasarım ve temiz zemin, yapısını uzun yılar koruyacaktır. Bu sebeple evinizde ya da iş yerinizde hayal ettiğiniz dekorasyonu uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilmeniz mümkün.