Diamond Epoksi Logo

Epoksi Zemin Kaplama

epoksi zemin kaplama

Zemin epoksi kaplama iç ve dış mekanların yanı sıra bina filizlerinin bir birine yapıştırılmasın dan tutun da inşaat sektörünün her alanın da kullanılan yapısı gereği su ve izolasyon gibi kaplama alanında da profesyonel sonuçlar veren bir ürün olmuştur. Epoksi kaplama zeminlerde şıklık ve zerafetin yanı sıra mükemmel dayanma gücü sayesin de sanayi ve ticari alanlarda terçih sebeblerinin en önün de gelmekte uygulanacak epoksi kaplama ile zeminde istediğiniz renk ve desene anında sahip olabilir ve yapısı gereği üzerinde bakteri barındırmaması ve leke tutumaması gıda üretim alanların da en çok rabet gören bir ürün olmuştur. Epoksi, içerisinde birçok farklı maddenin birleşiminden oluşan bir tür kimyasal bileşenli bir boyadır. Zemin kaplama sahasında özellikle günümüz teklonojisinde kullanılan ve en fazla ilgi gören zemin kaplama türüdür. Bunun dışında epoksi dekorasyon aracı olarak da kullanılmaktadır. Özellikleri itibariyle incelenecek olursak, hangi, şekil istenirse o şekli rahatlıkla alabilen ve sentetik olarak çok büyük rahatlık sistemedir. Kullanımdaki rahatlık hijyenik olma özelliği, kolay temizlenebilirlik, yağ ve bütün kimyasallara karşı geçirmez özelliği sayesinde diğer kaplama çeşitlerinden ayrılmaktadır. Kimyasal bir çeşit reçine olması sebebi ile su,asit ve alkali maddelere karşı direnci takdire şayandır. Asla zaman içerisinde deforme olmaz. İlk günkü harika duruşunu uzun yıllar boyu koruyabilir. İçerisindeki bileşen maddelerin yapısı sebebi ile uygulama yapıldığında sıvı halde iken uygulama tamamlandıktan bir süre sonra katı hale geçer ve bu formu asla bozulmaz. 24 saat içerisinde basılacak duruma gelse dahi esas sert tabakasının oluşmasını 7 günü almaktadır.7. gün sonunda harika bir yüzey ile zemin kaplanmış olacaktır.

Epoksi zemin kaplama; endüstriyel ve gıda üretimi yapan tesislerde, hastanelerde, fabrikalarda, hayvan çiftliklerde, okullarda, depolarda, galerilerde, avmlerde, kreşlerde, yurtlarda, kamu kurumlarında, kapalı spor salonlarında otoparklarda, havuzlarda, kullanılmaktadır. Bunun en önemli sebebi betonda aşınma yaşanmaması ya da alınabilecek darbelere karşı gösterdiği dayanıklılık ile kimyasal maddeleri geçirmeyen yapısıdır.

Karada ya da denizde oluşturulan yapılarda kullanılabilen; fırtına, ısıl ve nem oranları değişkenlikleri,donma ve çözünme, her türlü kimyasal etkilere karşı dirençli olması sebebiyle, aynı zamanda uygulandığı yüzeylere modern estetik bir duruş kattığı için özellikle tercih edilen bir döşeme grubudur. Epoksi sadece zemin kaplamada değil, mekanik-fiziksel dayanıklılığı sebebi ile inşaat sektöründe çeşitli malzemeleri birbirine yapıştırmak maksadı ile de kullanılan bir maddedir. Uygulandığı bütün alanlarda oldukça iyi bir performans sergiler.

Sayılan bu faydalı bu özelliklere sadece sanayi alanında değil, konforlu kullanışı ve sağlam yapısı ile evlerde de oldukça popülerleşen bir zemin kaplama türü olmuştur. Epoksi boyanın renk seçeneklerine bakılacak olursa, oldukça az seçenek olduğu görülecektir. Epoksi boyada en çok kullanılan renkler gri renk, bej ve açık mavidir. Epoksi zemin kaplama; uzun ömürlü olması sebebi ile zemin kaplama seçenekleri içerisinde en tasarruflu olanlarıdır. Çünkü en başta sağlanan şık tasarım ve temiz zemin, yapısını uzun yılar koruyacaktır. Bu sebeple evinizde ya da iş yerinizde hayal ettiğiniz dekorasyonu uzun yıllar boyunca güvenle kullanabilmeniz mümkün.

Hangi Zeminler de Epoksi Kullanılır?

Epoksi Kaplama hemen hemen her zeminde kullanıla bilir fakat kullanılacak olan epoksinin nasıl yapıldığı yani doğru kaplama tercih edilmeli aksi takdir de zemin de kopmalar yada çatlamalar meydana gelir örnek beton zeminler de silimden sonra uygulama yapıla bilir fakat mermer, granit, fayans ve mozaik gibi alanlarda sadece silim yeterli değildir elyaf takviyesiyle zemin güçlendirilmeli ve uygulamaya başlanmalı epoksi kaplama 4 farklı uygulama olarak bilinir. self,granit, portakal dokulu ve multilayet olarak sınıflandırılır, hepsinin uygulama tekniği farklı ve sarfiyatı farklı dır.